Co je zde nového

Humanitární a lidskoprávní krize ve Středoafrické republice. Na FHS vystoupí přímý účastník zástupce misie Aurelio Gazzera

 
Picture of Tourková Kateřina
Humanitární a lidskoprávní krize ve Středoafrické republice. Na FHS vystoupí přímý účastník zástupce misie Aurelio Gazzera
by Tourková Kateřina - Úterý, 8 duben 2014, 9:52
 

Děkan Fakulty humanitních studií doc. Ladislav Benyovszky a nezisková organizace SIRIRI o.p.s. vás srdečně zvou na přednášku misionáře ze Středoafrické republiky Aurelia Gazzery. Úvodní slovo k přednášce pronese prof. Václav Hampl. Vystoupení se uskuteční pod záštitou pana Ing. Martina Tlapy MBA, náměstka ministra zahraničních věcí pro mimoevropské země a ekonomickou diplomacii.

KDY: ve středu 23. dubna 2014 od 14-16 hodin

KDE: areál UK v Jinonicích, přízemí, aula 1034

K medailonu misionáře Aurelia Gazzery:

Aurelio Gazzera (52) je již osm let klíčový partner neziskové organizace SIRIRI ve Středoafrické republice, kde působí od roku 1992. Během humanitární krize v posledním roce v SAR fungoval jako jeden z mála zpravodajů z vnitrozemí. Poskytoval mimo jiné informace bezpečnostního charakteru pro velitele francouzské vojenské operace Sangaris, ambasády, zástupce ministerstev, EU, média, televizní společnosti. Pořizoval dokumentaci o zločinech rebelů i anti-balaka, shromažďoval svědectví, videa a fotografie týraných lidí. Také proto se stal terčem několika útoku rebelů, čelil dokonce fyzickému napadení.

Organizoval v SAR řadu schůzek a jednání, která většinou sám inicioval. Jejich zástupci navštěvovali misi v Bozoum, 400 km od hlavního města, kterou Aurelio Gazzera již deset let vede a spravuje. Šlo o schůzky se zástupci Červeného kříže, Lékařů bez hranic, Charity, OCHA, OSN, Iustitia et pax, Cordaid.

Významné bylo jeho vytrvalé úsilí dostat k jednání obě znepřátelené strany konfliktu. Tato vyjednávání o ukončení násilí vedl nejen se Selekou ale i s anti-balaka, přiměl obě strany sednout si k jednomu stolu, fungoval jako prostředník a nejednou kvůli tomu riskoval život. V krizovém období minulého roku fungoval jako jediný koordinátor pomoci tisíců uprchlíků na misii v Bozoum. Působil jako klíčový informátor pro koordinaci humanitárních projektů již jmenovaných mezinárodních organizací, kontaktoval je, informoval a doprovázel v terénu - veškerá humanitární pomoc fungovala prakticky především jeho prostřednictvím. Také jednal s nejvyššími představiteli církevních autorit v zemi - katolíků, protestantů i muslimů v SAR. Opakovaně ze SAR během konfliktu poskytoval interview pro italská či francouzská média a televizní stanice. Je to jediná respektovaná autorita v Bozoum a okolí v zemi, kde zkolaboval státní aparát. Více než rok v SAR nefunguje armáda, policie, soudy ani místní samospráva.

Během jeho dubnové cesty (2014) do Evropy bude pozván v Paříži k politické diskuzi u kulatého stolu, v Bruselu se setká se zástupci EU, V Praze se uskuteční setkání Aurelia Gazzery se zástupci MZV ČR.. V Itálii se připravují prezentace a interview o jeho zkušenosti v SAR zejména z posledního roku pro veřejnost i v médiích.

Více: http://fhs.cuni.cz/FHS-1.html?news=115&locale=CZ