Co je zde nového

Studenti filmových studií promluví na FHS o počátcích československého sci-fi filmu

 
Picture of Tourková Kateřina
Studenti filmových studií promluví na FHS o počátcích československého sci-fi filmu
by Tourková Kateřina - Středa, 7 květen 2014, 9:46
 

Spolek Studenti FHS UK, o.s. vás zve na přednášku doprovázenou filmovou projekcí na téma Počátky československého sci-fi filmu.

Na FHS zavítají studenti Katedry filmových studií FF UK, kteří jsou členy centra pro výzkum populárních žánrů ve východoevropské kinematografii Sci-fEAST (http://www.sci-feast.eu/index.php) a pohovoří o počátcích československého sci-fi filmu.

Úvodní přednášku bude následovat projekce filmu Byla jednou jedna budoucnost, unikátní "fiktivní reportáže" Československé televize z roku 1965, která zajímavým způsobem otevírá téma vztahu socialistického řádu vzhledem ke vzdáleným zítřkům. V rozmezí pouhých pěti let se u nás objevilo hned několik sci-fi filmů, z nichž každý danou problematiku zásadním způsobem posouvá, a jsou tudíž vhodným materiálem k uvažování o komunistické utopii poznamenané nadvládou technologického optimismu. Televizní hra Byla jednou jedna budoucnost je výmluvným příkladem kritické revize těchto konceptů a pádným důkazem toho, jak krátkodeché byly ideální představy rozpoutané vypuštěním Sputniku vstříc vesmírným dálkám i novému lidstvu.

KDY: v úterý 13. května od 18.30

KDE: areál UK Jinonice, U Kříže 8, Praha 5, přízemí, aula 1036

http://fhs.cuni.cz/FHS-850.html?event=9632&locale=CZ

https://www.facebook.com/FHS.UK?ref=hl#!/events/447171782085679/